Esileht > Keraamikaahi > Ajaloost

Anagama-ahju ja sümpoosioni ajaloost

Umbes 90ndate keskel süstis East-Carolina Ülikooli tollane professor Richard Spiller eesti keraamikute pähe idee puudega köetavast keraamikaahjust Eestis. 1998. aastal võttis mõte konkreetsema kuju, kui keraamikute konverentsil USA-s kuulutati välja korjandus Eesti puupõletusahju jaoks. 2000. aasta algas tormiliselt, sest sõbrad-kolleegid Seagrove keraamikute külast olid Arts Linkilt saanud märkimisväärse summa abiraha ja juba suvel valmis siia sõitma.  4-5 kuuga tuli leida ahju ehitamiseks koht, ahju tüüp ja joonised, ehitajad, puuduv lisaraha või sponsorid, vajalikud materjalid jne. jne. Suvel valmiski tänu paljudele abilistele kolme nädalaga Balti- ja Põhjamaades küllalt ainulaadne, anagama - tüüpi ahi Kohilas, Tohisoo mõisapargis. Ahju eripära seisneb selles, et esemed on vahetus kontaktis tuleleegiga. Tänaseks on toimunud üle 40 põletuse, mis teeb aasta kohta 6-7 põletust. See on hea tulemus, eriti kui arvestada ahju mahtu, eesti keraamikute suhtelist vähesust ja seda, et põletuseks sobivat aega jagub meie kliimas vaid maist oktoobrini.

Kuus aastat pole pikk aeg, aga kui see täita inimeste, sündmuste, ootuste, lootuste, valmistatud keraamika ja mälestustega, siis mahub sellesse palju. Valminud ahi on kõige otsesemas mõttes avardanud eesti keraamikat - tekkis võimalus suuremõõtmeliste esemete valmistamiseks puupõletuses. Tohisoo ahi on olnud õppebaasiks Eesti Kunstiakadeemia keraamika ja skulptuuri erialade üliõpilastele ning koostöö ja kohtumiskohaks eesti, läti, leedu ja soome keraamikaüliõpilastele. Selle ahju abil on valminud magistritöö ja toimunud sisukad näitused. Ahi on aidanud ühendada erinevaid vanusegruppe, ületada eriala piire, olnud suurepäraseks ühistöö, -vaeva ja rõõmu allikaks.

Viis aastat on Kohilas Tohisoo mõisas toimunud rahvusvahelised suurevormilise keraamika sümpoosionid. Osalejaid on olnud Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Taanist, Poolast, Tðehhist, Venemaalt, Türgist, Saksamaalt, Hollandist, USA-st, Jaapanist ja Taiwanilt, kokku 58 kunstnikku. Kuid oluline pole loomulikult ainult osavõtjate geograafiline päritolu, vaid see, et tegu on olnud oma ala meistritega, mõnel juhul maailmanimedega, tunnustatud õppejõududega, aga igal juhul huvitavate inimestega, kelledega kontaktid siiani püsinud. Kohila sümpoosioni iga osavõtja on annetanud vähemalt ühe seal valminud töö. Nii on moodustunud aukartustäratav kogu, mida eelmisel aastal esimest korda tervikuna eksponeeriti Rotermanni Soolalao keldris.

Iga aasta maikuu viimasel pühapäeval toimub ahjusuu juures potilaat, kuhu on oodatud kõik keraamikahuvilised.

Ingrid Allik
Eesti Keraamikute Liit